Najděte perfektní šaty podle vašeho typu postavy

Náš ateliér zastává názor, že by každá nevěsta měla mít šaty, které chce a ve kterých se cítí sebevědomě. U nás nezáleží na tom, jakou máte postavu, styl nebo věk. Zároveň ale chápeme, že současný trh nabízí nepřeberné možností a je těžké si vybrat. Proto jsme připravili několik základních rad, které vám usnadní cestu k dokonalým svatebním šatům a částečně umožní nahlédnout do procesu práce naší návrhářky.

Ženy se od sebe liší jako sněhové vločky. Některé jsou obdařené většími křivkami, některé spíše rovnou, atletickou postavou. Některé jsou vyšší, druhé zase mohou být menší a kulatější. Postava každé z nás je zkrátka originální, proto ani v našem ateliéru neradi kategorizujeme a raději přistupujeme ke každé zákaznici individuálně. Existují ale také obecné rady, které se nám při procesu navrhování osvědčily. Určité styly šatů jsou například lichotivější a populárnější pro specifické typy postavy (přesýpací hodiny, jablko apod.). Výška nevěsty samozřejmě také hraje svou roli. Představujeme základní návod pro výběr, který pro nás ale není dogmatem.

Jak tedy poznat, jaké šaty jsou pro mě nejvhodnější?

Nejprve s námi najděte, jaký je váš přirozený tvar postavy. Je to velmi snadné a pro lepší orientaci jsme pro vás připravili infografiku níže a střihy šatů, které jsou u nás nejoblíbenější.

  • Jablko – pokud jsou vaše ramena širší než vaše boky a nemáte jasně definovaný pas, z největší pravděpodobností máte tvar jablka. Nutně to ale neznamená, že musíte mít velké křivky.
  • Hruška – váš obvod boků je širší než obvod hrudníku.
  • Trojúhelník – obráceně jako u “hrušek”. Váš obvod ramen a hrudníku je širší než vašich boků.
  • Obdélník – máte atletickou, sportovní postavu a všechny vaše míry mají podobné proporce.

šaty podle typu postavy
Zdroj: beachluxe

Splývavé šaty s půlkruhovou sukní

Tento střih je v našem ateliéru oblíbený především z toho důvodu, protože sluší všem slečnám, přičemž asymetrie postavy můžeme jednoduše dorovnat ramínky nebo rukávy (např. pomocí zvětšením ramen a odvedením pozornosti od větších boků). Díky své splývavé siluetě v nich hezky vynikne postava do tvaru přesýpacích hodin. Pokud jste žena spíše se sportovní postavou, rády vám vymodelujeme pas pomocí pásku, speciálního členění švů, nebo krajky v oblasti pasu. Ladnou splývavost sukní tvoříme z tylového, saténového, celokrajkového nebo šifonového materiálu.

Půlkruhové šaty s tylovou sukní
Ukázky z našich realizací: půlkruhové šaty s tylovou sukní

Půlkruhové šaty šifonové
Ukázky z našich realizací: půlkruhové šaty šifonové (vlevo) a saténové (vpravo)

Uplé šaty do tvaru A

Áčková linie šatů patří k naprosté klasice a jejich popularitu dokazuje i fakt, že lichotí téměř jakékoliv postavě. Lichotí převážně ženám s tvarem přesýpacích hodin nebo trojúhelníku, jiným typům postavy můžeme střih přizpůsobit pomocí pásku nebo jiných metod, díky kterým dorovnáme rozdíl mezi horní a spodní částí těla.

Zajímavostí je, že původcem názvu byl Christian Dior, který poprvé termín použil při jarní kolekci v roce 1955. Tento typ doporučujeme především menším slečnám, jejichž postava by nevynikla v širokých sukních. Vrchní část můžeme opět individualizovat ramínky a rukávky.

Uplé šaty do tvaru A
Ukázka z našich realizací: uplé šaty do tvaru A

Dvoudílný styl

Tato varianta se skládá ze sukně a topu (popřípadě body) a je u našich zákaznic oblíbená hlavně díky variabilitě, kdy se dá top nebo body nosit samostatně třeba s džíny a dlouhá sukně se dá zkrátit na běžné pochůzky po městě v letních dnech.Tento styl je velmi praktický a vypadá skvěle na všech ženách. Podle typu postavy v ateliéru doporučíme jakou zvolit sukni, top nebo body.

Dvoudílný styl šatů
Ukázka z našich realizací: dvoudílný styl

Princeznovské šaty

V angličtině označované také po Popelce jako “Cinderella dress”
Vyznačují se opulentní, bohatou sukní, která se skládá z několika vrstev, a upnutého korzetu, který zdůrazňuje horní část těla. Princeznovskou atmosféru můžeme umocnit dlouhou vlečkou, krajkami a dalším zdobením. Tento typ doporučujeme jak pro sportovní postavu, které dodá kýžené křivky, tak pro ženy s tvarem hrušky, kterým definují pas a dodají harmonii horní a spodní části těla. Princeznovské šaty se hodí především pro střední a vysoké postavy. Slečny menšího vzrůstu (cca 1.50 m) by mohly s tomto stylu zaniknout.

Tento typ provedení byl populární v historii u hvězd stříbrného plátna a královských svateb. K oltáři v nich šla například princezna Diana nebo Grace Kelly.


Ukázka z našich realizací: princeznovské šaty

Upozornění:
Každou ženu považujeme za krásnou a odlišné míry z ní činí to, čím je unikátní. V ateliéru zásadně odmítáme dělení podle obecných kategorií, stereotypů a stavíme se na stranu body positive hnutí.

Tento článek uvádíme jen pro základní představu a lepší orientaci našich potenciálních zákaznic. Všechny šaty navrhujeme individuálně na základě předchozích konzultací a přání klientky. Příklady práce můžete nalézt v galerii naší půjčovny nebo na Instagramu.

Často kladené otázky

Šaty s rukávy nebo bez?
Dlouhé rukávy působí žensky a elegantně, doporučujeme tuto variantu zvážit ale podle počasí, ve kterém bude probíhat vaše svatba. Dlouhé rukávy se hodí zejména na chladnější měsíce, které lze také zateplit látkou navíc. V létě je lepší volit šaty na ramínka nebo s krátkým rukávem. Věnujte také pozornost vaší postavě. Svatební šaty s dlouhými rukávy mají za účel upozornit na horní část těla. Jsou proto ideální pro ženy, které mají široké boky a chtějí přitáhnout pozornost ke svému hrudníku a pažím. Rukávy jsou také vhodným řešením pro hranatá ramena a velké paže.

V jakých šatech budu vypadat štíhleji?
Doporučujeme zejména šaty v áčkovém střihu nebo princeznovském provedení, které neobepíná vaše křivky a zdůrazňuje poprsí. Také věnujte pozornost výběru lehkých materiálů jako je třeba hedvábí a šifon. Vyvarujte se látkách, které by mohly přidat na objemu (samet, satén, taft).

V jakých šatech budu opticky vyšší?
Optické prodloužení postavy umožňují šaty v áčkovém či rovnějším střihu. Vyvarujte se zejména širokým a objemným sukním. Kýženému efektu také pomáhá výstřih do tvaru V. K prodloužení postavy pomáhá i vlečka do oblouku.

Jak vybírat šaty podle velikosti poprsí?
Klientkám s menším poprsím doporučujeme odhalená záda, které jsou žhavým trendem už pár sezón. Díky tomu můžeme pohodlně všít košíčky do šatů, což zajišťujeme v ateliéru každé slečně individuálně. Větší prsa doporučujeme podložit předním a zadním dílem z tužší látky ala korzet, který zajistí kvalitní oporu.

Jaké šaty jsou vhodné pro štíhlé postavy?
Štíhlost postavy vždy podpoří rozparek na stehně nebo lehká, kulatá vlečka, která se ladně táhne za nevěstou.


Ukázka z našich realizací: šaty s odhalenými zády

Čemu ještě věnovat pozornost při výběru

Vedle typu postavy vybíráme střih a materiál šatů ještě podle místa svatby. Tylové šaty například doporučíme spíše pro pohodovou svatbu ve stodole, kempu, rybníku nebo na horách, satén a šifon se zase hodí pro elegantní obřad na zámku či v parku. Podle lokace doporučíme budoucí nevěstě také to, jestli by měla raději volit střídmější minimalismus nebo výrazně zdobené a sexy modely.

Máte další otázky? Neváhejte nás kontaktovat prostřednictvím našich sociálních sítí nebo napište na email info@petitee.com. Budeme se těšit!