Kdo stojí za značkou Petiteé? Rozhovor se zakladatelkou Petrou Pitelkovou

„Svatební šaty pro mě představují jedinečnost, pocit, který přetrvá dlouho.“ Přečtete si rozhovor s Petrou Pitelkovou o tom, proč se rozhodla založit svůj svatební ateliér.

Proč název Petiteé?
Název vznikl spontánně. Nelíbilo se mi moc, jak zní mé jméno – Petra Pitelková, tak jsem se rozhodla složit název ze začátku jména a z několika písmen v příjmení, tak aby se to dobře vyslovovalo. Název mě provází od roku 2012. Vznikl ještě při studiích, kdy jsem se rozhodla, že bych se návrhářství ráda v budoucnu věnovala, tedy je to pro mě symbolické.

Petra Pitelková

Co vedlo k rozhodnutí založit si ateliér se svatebními šaty?
K založení ateliéru, kde zhotovujeme primárně svatební šaty na zakázku vedla delší cesta. Vždy jsem ráda šila oblečení pro konkrétní osoby a ráda používala techniku ručního šití. Bavilo mě pracovat s konkrétní zákaznicí na originálu. Naopak nikdy mě moc nebavilo dělat věci sériové výroby. Zpočátku ještě ve sdíleném showroomu před pěti lety v koncept Story na Praze 7 jsem měla k prodeji své menší ucelené kolekce, které obsahovaly tylové šaty na různé příležitosti, ale i košilové modely, které mě také hodně baví vytvářet. Klientela, která do obchodu chodila, se mě občas ptala, zda by bylo možné podobné modely, co nabízím, zhotovit třeba z jiné látky i na svatbu, ples nebo na jinou slavnostní událost, která si žádá něco speciálního. A takhle to nějak celé začalo.

Jak dlouho provozuješ ateliér?
Pražský ateliér v Dejvicích slavil 1.4.2020 rok od otevření. Předtím jsem působila necelý rok v ateliéru s kamarádkou šperkařkou Eliškou Lhotskou, jak se ale firma postupem rozrůstala, potřebovala jsem více prostoru, kde by se spojila dílna s showroomem.

A jak se ti líbí na novém místě?
Nové místo se mi moc líbí, mám zde spojený showroom s dílnou na klidném místě.

Když by si měla svou značku charakterizovat třemi slovy, jaké by si použila?
Lehkost, originalita, současnost

Studovala jsi také fashion design v Itálii. Ovlivnila tě tato zkušenost při tvorbě vlastní značky?
Rok jsem strávila na stáži v Miláně, kde jsem studovala fashion design na Accademia di Brera. Zkušenost to byla skvělá. Škola byla mezinárodní a s ostatními studenty jsme se mohli navzájem inspirovat. Díky skvělé profesorce a uznávané návrhářce Francesce Liberatore, která nás učila hlavní předmět fashion design, jsem se nebála být více kreativní a tvořit podle svého. Ve škole panovala hodně uvolněná atmosféra a byl zde velký prostor pro experimenty a kreativitu. To jsem později zúročila v pracovním životě a navrhování svých svatebních modelů.

Petra Pitelková

Co pro tebe symbolizují svatební šaty?
Jedinečnost. Takové, které si budu pamatovat douho, nejlépe celý život.

Jaký model z tvého ateliéru je tvůj nejoblíbenější?
To bohužel nedokážu říci. Mám ráda všechny naše šaty, jak hodně zdobené krajkové šaty s velkým podílem ruční práce, tak i úplný minimalismus se zajímavým detailem, jako jsou špagetová ramínka, rozparek, nebo zajímavý tvar výstřihu.

Petra Pitelková

Kdo jsou tvými vzory z módního světa?
Vivienne Westwood, Alexander Mcqueen, Viktor & Rolf, Vera Wang, Iris van Herpen, Giorgio Armani, Yohji Yamamoto atd, je jich opravdu hodně.

Co považuješ za největší úspěch?
To, že jsem si pro sebe vytvořila práci, která je kreativní, naplňuje mě každý den a také, že mohu být “svým pánem”. To jsem si vysnila už někdy od střední školy.
Je skvělé, že na naší práci je vidět výsledek a když máme možnost vidět svatební fotografie, kde nevěsta září. Tahle skvělá zpětná vazba je pro mě motivující do budoucna.

Jak vidíš ateliér za 5 let?
Plánuji zvětšit půjčovnu našich ušitých svatebních šatů a nabízet jednou ročně novou kolekci svatebních a společenských modelů. Také přibude e-shop, kde budeme nabízet doplňkový sortiment pro nevěsty. Jak to půjde, to se uvidí. 🙂

Petra Pitelková