Svatební šaty nemusí být jen bílé. 5 příkladů, jak to jde jinak

Že nevěsta musí jít k oltáři pouze v bílé? A že modrá přináší smůlu? V ateliéru Petiteé na pověry nevěříme a řídíme se heslem: „Co není zakázáno je povoleno“. Inspirujte se našimi úspěšnými realizacemi a nápady ze zahraničí, které nás zaujaly.

Svatební šaty by měly odrážet jedinečnou osobnost nevěsty, a pokud právě patříte mezi ženy, které rády experimentují, odvážná barevná provedení jsou pro vás ta pravá. Pokud se ale podíváme do historie, různobarevné svatební šaty nebyly v západní Evropě ničím neobvyklé. Například ve Skandinávii se nevěsty zcela běžně odívaly do černé, jindy zase záleželo na individuálním rozhodnutí nevěsty. Bílé šaty, jaké známe dnes, zpopularizovala pravděpodobně až královna Viktorie v 19. století, která si na svou svatbu oblékla hedvábný satén s bílou krajkou. Tehdy se jednalo o poměrně rebelské rozhodnutí. Anglická aristokracie v té době považovala bílou za symbol smutku a na svatby se tradičně nosila vínově červená. Trend bílých svatebních šatů se poté rozšířil za hranice i k nám a dnes bílou automaticky spojujeme s nevinností a čistotou.

V současnosti se už naštěstí nemusíme řídit konvencí a předepsanou etiketou. Každá žena si může zvolit šaty, jaké chce, jaké se hodí k tématu svatby a prostředí, ve kterém se koná obřad. Odlišně barevné šaty navíc dokazují, že mohou stejně jako ty bílé navodit sváteční atmosféru a působit elegantním dojmem.

Podívejte se na námi realizované návrhy, na které jsme náležitě hrdí, a inspiraci ze zahraničí.

Svatebky z naší dílny

Škola čar a kouzel
Kdo by neznal Harryho Pottera, a alespoň jednou nezatoužil nalézt ve schránce pozvánku do školy Čar a kouzel v Bradavicích. Tento mladý pár z Prahy se rozhodl lásku k magickému světu spojit se svým velkým dnem a tomuto námětu přizpůsobil i oblečení. Jsme rádi, že si pro realizaci vybrali právě nás. Nevěstě jsem ušili tmavě zelené sametové šaty se zlatými výšivkami a s nasazovací černou tylovou sukní, manželovi sametový hábit. Tento styl navíc kouzelně ladí s podzimní scenérií. Co myslíte?

Svatební šaty inspirovány Harry Potterem

Svatební šaty inspirovány Harry Potterem

Svatební šaty inspirovány Harry Potterem

Svatební šaty inspirovány Harry Potterem
Zdroj fotografií: Elikubikova.com

Inspirováno Japonskem
Že Japonsko a česká svatba nejdou dohromady? Pro nás žádná výzva není překážkou. Při navrhování těchto šatů jsem se inspirovali střihem kimona. Zajímavostí je, že zákaznice chtěla původně bílé šaty s klasickou krajkou a obřím závojem. Při konzultaci v našem ateliéru ale zahlédla na ramínku tento netradiční model, který by ji dříve ani nepřišel na mysl. Vyzkoušela si ho, a když šaty uviděla na sobě v zrcadle, téměř se rozplakala dojetím – byly to ty pravé. Něžně pudrová navíc hezky ladila s její brunetovou barvou vlasů. K tomuto modelu jsem ještě ušili šaty pro malou dcerku (můžete vidět na fotce níže) a dlouhou odepínací tylovou vlečku na patentky, která posloužila jako “wow” efekt při nástupu do kostela.

Svatební šaty inspirovány Japonskem

Svatební šaty inspirovány Japonskem

Svatební šaty inspirovány Japonskem

Svatební šaty inspirovány Japonskem
Zdroj fotografií: jirivacek.com

Modrá přináší štěstí
Tato nevěsta nedala na pověry a rozhodla se pro svatební šaty v modré. Svatba se konala prvního května na horách, proto jsme hledali vhodný střih, který se hodí do tohoto prostředí a zároveň symbolizuje proměnu přírody ze zimy do léta. Důležitá byla variabilita modelu a optické prodloužení postavy, komplet se tak nakonec skládal ze čtyř částí: dvou crop topů (tělového a modrého), modré sukně s tylem a krajkového bolerka. Odstín světlounce modré jsme zvolili podle barvy očí nevěsty. Jsme rádi, že jsem se mohli podílet také na šatech pro družičky, kterým jsme navrhli temně modré hedvábné šaty v zavinovacím stylu. Ty dotvořily uvolněnou, sváteční atmosféru celého obřadu.

Modrá přináší štěstí

Modrá přináší štěstí

Modrá přináší štěstí

Modrá přináší štěstí
Zdroj fotografií: barborabistiak.com

Inspirujeme se zahraničím

Svatba ve znamení rock’n’rollu
Při hledání inspirace v zahraničních magazínech nás zaujaly tyto černé svatební šaty publikované v americkém Vogue. Ženich s nevěstou se rozhodli na svatbě spojit dva aspekty: lásku k rockové hudbě a k přírodě Jižního Walesu, ze kterého oba pochází. Černá se k tomuto námětu dokonale hodí a vypadá enigmaticky.


Zdroj fotografií: vogue.com

Trendy zelená
Tato barva ovládla kolekce Haute Couture v lednu, a návrháři svatebních šatů tento trend představili na přehlídkových molech jako například Vera Wang nebo Monique Lhuillier.
Mezi časté kombinace patřila pistáciově zelená s odstíny růžové, nude a světle šedé. My této barvě dáváme “zelenou”. Působí svěžím dojmem zejména v horkých, letních měsících a hodí se ke všem odstínům vlasů a tónům pleti.

Zdroj: Monique Lhuillier Bridal, Fall 200


Zdroj: Rosie Assoulin, Resort 2020


Zdroj: Vera Wang, Spring 2020

Jaké šaty se vám líbí nejvíce? Dáváte přednost barevné alternativě nebo bílé klasice? Náš ateliér vám vytvoří šaty na míru podle vašich přání.

Konzultace možná po předchozí domluvě.
info@petitee.com