Vývoj svatebních šatů v historii

Aktuální podobu svatebních šatů už díky našemu blogu znáte. Víte ale, jakou mají historickou podobu a v čem byste šla k oltáři třeba v roce 1890? Přinášíme Vám krátký exkurz do minulosti s momenty, které nám přišly nejzajímavější.


Přestože manželství a svatby jsou hluboce spojené s lidskou historií, koncept svatebních šatů má poměrně krátkou minulost. V dějinách západní kultury se za významný milník považují až šaty královny Viktorie z roku 1840, které údajně jako první měly signifikantně bílou barvu jakou známe dnes. Bílá nebyla v té době populární a to převážně kvůli finanční náročnosti a praktičnosti. Ani u žen z vysokých kruhů nebylo zvykem nechat si šít šaty pouze na jednu událost a šaty, ve kterých šly k oltáři, si poté oblékaly na jiné společenské akce. Barva látky tudíž musela vypadat dobře ještě dlouho poté, bílá proto nepřipadala v úvahu. Svatební šaty byly jednoduše ty nejlepší nedělní šaty, které jste měla v šatníku. Pokud byste se ocitla na svatbě v 19. století, setkala byste se tedy nejspíš s nevěstou v černé róbě. Díky technickým inovacím se ale bílé látky a ivory odstíny stávají cenově dostupnější a na konci 19. století patří bílé šaty ke standardům svatební události.

1890: Balonové rukávy vpřed

Začínáme rokem 1890, protože právě on je spojován s prvním užíváním bílých svatebních šatů u širší veřejnosti. Podstatným aspektem tehdejšího stylu byl těsně uvázaný korzet, který vytvořil charakteristický vosí pas a siluetu přesýpacích hodin. Dále se nosila dlouhá vlečka a šaty doplňoval dlouhý transparentní závoj umístěný na vyčesaném drdolu. Velice populární byl druh balónových rukávů, který se francouzsky nazýval “gigot” a v překladu označoval rukávy připomínající tvarem “stehna ovcí”. Nejčastějšími odstíny byly v té době tóny ivory, krémové či světle růžové.

Balónové rukávy
Zdroj: Svatební šaty, Francie, 1896; Metropolitan Museum of Art (nalezeno zde)

Svatební oslava kolem roku 1890
Zdroj: Svatební oslava, cca rok 1890 (nalezeno zde)

1920: Zkrátit a ještě jednou zkrátit

Opakem předchozí éry byla zlatá dvacátá léta příznačná zkrácenými, splývavými šaty a zkrácenými vlasy. Zkracování neunikla ani svatební móda, která nevěstám dala svobodu pohybu pro tanec v rytmu swingu. Sváteční dojem vytvářela bohatá kytice, jež se často skládala z vodopádu visícího až na zem, a několik metrů dlouhý průhledný závoj. Tehdejší nevěsta samozřejmě nesměla zapomenout ani na výrazný vamp makeup s kouřovými stíny a tmavou rtěnkou. Konečný vzhled doplňoval výrazný náhrdelník a náušnice. Chcete se inspirovat? Doporučujeme film Velký Gatsby.

Svatební šaty z roku 1927
Zdroj: Svatební šaty z roku 1927 © Sasha/Getty Images (dostupné zde)

 Svatební oslava kolem roku 1890
Zdroj: Svatební oslava © London Express/Getty Images (dostupné zde)

1940: Rychle a efektivně

Druhá světová válka negativně ovlivnila celý průmysl včetně toho módního, kdy se látky na oblečení využívaly k šití padáků a jiných válečných potřeb. Ženy si proto šaty vytvářely doma samy, přešívaly ty stávající po svých matkách nebo si je vzájemně půjčovaly. Kvůli úsporám s látkami pozbývala svatební móda monumentálnosti a šaty končily většinou pod koleny. Krátký a praktický styl symbolizoval tehdejší životní templo, které bylo rychlé a nenabízelo prostor pro “zbytečnosti”. Charakteristickým prvkem bylo užití ramenných vycpávek.

Manželský pár z roku 1940
Manželský pár z roku 1940

 Seržant and Mrs Maple, 1942
Zdroj: Seržant and Mrs Maple, 1942, svatební fotografie. Vybráno z Barden Collection, North Carolina State Archives, Raleigh, NC (dostupné zde)

1960: All you need is love

Šedesátá léta oproti tomu vnesla do svatebních šatů trochu extravagance a novosti. Módnímu světu v té době vládne nový trend minisukní, který se dostává i do svatebního odívání. Každý chce zkrátka vypadat jako Twiggy. Dalším poznávácím znamením jsou experimenty s pastelovými barvami, použití geometrických či květinových prvků a výrazné líčení očí jako můžete vidět u Priscilly Presley.

Svatba Elizabeth Taylor a Richarda Burtona
Zdroj: Svatba Elizabeth Taylor a Richarda Burtona, William Lovelace/Stringer/Getty Images (dostupné zde)

Priscilla Presley, Hulton
Zdroj: Svatba Elizabeth Taylor a Richarda Burtona, William Lovelace/Stringer/Getty Images (dostupné zde)

1980: Čím více, tím lépe

Balonové rukávy, několikametrový závoj, obrovská sukně, perličky a různé aplikace – v osmdesátých letech platilo, že čím více toho máte, tím lépe. Tento trend přinesly hlavně svatební šaty princezny Diany a Mariah Carey. Dojem nadýchaného dortu umocňovaly ještě vlasy a to bohatě nafoukaná trvalá či řada roztodivných drdolů. Meze se nekladly ani v líčení, populární byly červené rtěnky, tlusté linky či kouřové stíny. Dalo by se říci, že svatební šaty z osmdesátých let byly rock’n’rollovou obměnou viktoriánského stylu.

Princezna Diana a princ Charles
Zdroj: Princezna Diana a princ Charles, AP Photo (dostupné zde)

Svatba Mariah Carey a Tommyho Mottola
Zdroj: Svatba Mariah Carey a Tommyho Mottola. Ron Galella/Contributor/Getty Images (dostupné zde)

1995: Návrat k jednoduché eleganci

Polovina devadesátých let se značí odklonem od bujarosti 80. let, důraz se klade především na precizní střihy a minimalismus. Klíčovým prvkem jsou splývavé saténové šaty se špagetovými ramínky či krátkými rukávy. Jednoduché bylo stejně tak líčení a úprava vlasů. Za inspirační zdroj můžeme považovat styl bývalé manažerky značky Calvin Klein Carolyn Bassette, která se v roce 1996 provdala za Johna F. Kennedyho.

Carolyn Bassette a John F. Kennedy
Zdroj: Carolyn Bassette a John F. Kennedy, Dennis Reggie (zdroj: Vogue)

Carolyn Bassette a John F. Kennedy
Foto: Lukáš Korynta, s laskavým svolením Michaely Ditrych (šaty Petiteé)

Líbil se Vám tento článek? Jakou historickou éru máte nejradši?

Vaše Petiteé